Katelyn Aquilo
English II, English II Honors, English II Honors Scholars Teacher, English Department Co-Chair, Honor Society Co-Moderator, Advanced Placement Seminar, Scholars Program Assistant Coordinator
Michael Arvites
Advanced Placement United States History, Advanced Placement World History, United States History, World War II History Honors Teacher, Social Studies Department Chair, Scholars Program Coordinator, Technology Coach, Varsity Basketball Game Day Operations
Blake Baldassaro
Advanced Math Trig, Algebra III, Intro to Programing Honors, Advanced Placement Computer Science Teacher, Cross Country Assistant Head Coach, Assistant Track Coach
Aaron Barras
Physical Education II, Health & Wellness Teacher, Head Baseball Coach & Program Director
George Benoit
8th Grade Theology Teacher, Head Wrestling Coach & Program Director
Raymond Charboneau
Civics and Civics Honors Teacher, Senior Moderator, Yearbook Photographer
Tommy Connors
Into to Business, Physical Education I, III, IV & V Teacher, Varsity Football Defensive Coordinator, Middle School Head Basketball Coach
Catherine Cooper
Advanced Placement English V , English IV Honors, English III Honors/Honors Scholars, Advanced Placement Government Teacher, Literary Rally Coordinator
Stuart Hayers
Economics, Economics Honors, Introduction to Business & Marketing Teacher, Soccer Program Director
Thomas Heller
World History and Civics Teacher, Head Karate Coach, Technology Coach
Benjamin Heyob
8th Grade English, English I, English I Honors, Assistant Varsity Wrestling Coach
Christopher Johnston
United States History and Psychology Teacher, Head Middle School Baseball Coach
Tara Lavender
Earth Science, Earth Science Honors, and Environmental Science Teacher, 8th Grade Moderator, Assistant Student Council Moderator
David Lindsey
Anatomy & Physiology Honors, Biology I, Biology I Honors, Biology II Teacher, Head Powerlifting Coach & Program Director, Technology Coach, 10th Grade Moderator
Barbara Odinet
Physical Science, Physical Science Honors Teacher, 9th Grade Moderator
Christopher Thompson
Physical Education Teacher, Weight Room Moderator, Assistant Varsity Football Coach, Assistant Varsity Track and Field Coach
Justin Toepfer
World Geography and World Geography Honors Teacher, Head Varsity Golf Coach and Program Director, TCAC Coach
Dale Turner
AP Calculus, Physics Honors, Drafting Honors Dual Enrollment, Dual Enrollment Business Statistics and Calculus, Advanced Math/ Triginometry, Advanced Math Trigonometry Honors Dual Enrollment Teacher, Head Varsity Swim Coach & Program Director
David Westfall
Chemistry, Chemistry Honors Teacher, Cross Country Program Director and Varsity Head Coach, Middle School Track Coach, 11th Grade Moderator